18.07.2019 - 25.07.2019

BOŚNIA – Bałkański Diament 18.07

BOŚNIA – Bałkański Diament 18.07

Wakacje 2019 – Bośnia i Hercegowina

TERMIN: 18.07 – 25.07.2019 (8dni)

* Termin nie uwzględnia dojazdu z Polski do Bośni i powrotu.

Wakacje w Bośni, w zielonym, nieoszlifowanym diamencie Bałkanów! Zapraszamy na wakacyjną wyprawę do zielonej krainy pełnej fantastycznych przestrzeni, bezcennych widoków, krystalicznych jezior i potęgi dzikich gór. Bośnia to nieodkryte i niedocenione piękno nieskażonej jeszcze ludzką cywilizacją – czystej natury. Jeden z ostatnich Bałkańskich bastionów naturalnego piękna, Kraj bardzo niedoceniony i często omijany przez podróżników, a to niewybaczalny błąd. Bośnia jest krajem BEZPIECZNYM, a wszystkie trasy które dla Was przygotowaliśmy są wyznaczone i sprawdzone przez Nas w trakcie wcześniejszych wypraw.

Podczas wyjazdu będziemy kłaść nacisk na fantastyczne pejzaże które zmieniać będą się jak w kalejdoskopie. Podglądniemy prawdziwe życie lokalnych mieszkańców.  Odetchniemy pełną piersią w najbardziej odległych zakątkach Bośni, do których zaprowadzą nas najlepsze  szutrowe oraz gruntowe trasy jakie można znaleźć w tym kraju! Zasmakujemy specjałów bośniackiej kuchni. Postawimy stopę na słynnym moście w Mostarze, odwiedzimy ukrytą, tajemniczą wioskę w Alpach Dynarskich, oglądniemy przepiękny wodospad Jajce,  być może dobędziemy 2228 m n.p.n i to na własnych… czterech kółkach! A to dopiero początek… Czeka na was pełne 7 dni pełnych wrażeń i zachwytów!

Wyposażenie wyprawowe wymagane :

 • – opony AT
 • – samochód z napędem 4×4 z reduktorem
 • – paszpot lub dowód osobisty
 • – radio CB
 • – zielona karta (wymagane)
 • – sprzęt biwakowy (stolik, krzesełka, termos, kuchenka gazowa, naboje z gazem, garnki do gotowania, talerze, sztućce, kubki, karnister na wodę, itp.)

Główne atrakcje:

 • –  Osada Prokosko – ekologiczna perła Bośni!
 •  – historyczne miasto Mostar,
 •  – zwiedzanie Sarajewa,
 •  – jezioro Boracko,
 •  – Osada Lukomir,
 • – masyw Velez,
 • – i inne miejsca, których nie zobaczysz z nikim innym!

INFORMACJE DODATKOWE :

Wakacyjna wyprawa do Bośni, ma charakter turystyczno-widokowo-offroadowy. Podczas naszych wyjazdów najważniejsza jest dobra i przyjazna atmosfera. Staramy się, aby chwile spędzone wspólnie z nami zapadły Wam w pamięć i były szczególnie miłymi wspomnieniami. OFF-road w naszym wydaniu to niesamowita frajda, zabawa i świetny sposób na zwiedzanie świata – własnie to chcemy uskuteczniać na naszych wyprawach.

Trasy po których będziemy się poruszać są bezpieczne, sprawdzone i wytyczone przez nas, podczas poprzednich wyjazdów. TERENY SĄ WOLNE OD KONFLIKTÓW ORAZ POZOSTAŁOŚCI PO WOJNIE. Wszystkie trasy są skrupulatnie przez nas rozrysowane i przejechane. Szanujemy Wasz czas jak i fakt, że chcecie spędzić te wakacyjne dni jak najbardziej efektywnie! Do Naszych wypraw podchodzimy z sercem i pasją.

Podczas wyjazdu „Bałkański Zielony Diament” eksplorować będziemy zakątki Bośni, bałkańskiego kraju sąsiadującego m.in z Czarnogórą i Chorwacją. Kraj ten cechuje się niezwykłą nieskalaną przyrodą, ogromnymi przestrzeniami, pięknymi krajobrazami i miejscami w których czas jakby się zatrzymał. Dojedziemy w miejsca zapierające dech w piersi, ukazujące piękno tego kraju. Zobaczymy m.in ukrytą w górach, malowniczą niczym z bajki osadę Prokosko, najbardziej odizolowaną wioskę w Europię; Lukomir, zwiedzimy Sarejwo i Mostar. Bośnia Was zachwyci!

Wyjazd idealny dla posiadaczy każdego terenowego samochodu z napędem na cztery koła, z fabrycznym wyposażeniem i z reduktorem. Poruszać będziemy się głównie po bałkańskich szutrach i drogach gruntowych.

Noclegi planowane są w formie biwakowej – czyli w namiotach bądź we własnych samochodach o ile są do tego przygotowane; ale również w wygodniejszej hotelowej wersji. Noclegi w takiej formie wypadną na trasie dwa. Wakacyjna w Bośni to całkiem przyjemna temperatura pozwalająca na biwakowanie i wieczory przy ogniskach w miejscach typu „milion star hotel”. W razie niekorzystnych warunków pogodowych – będziemy wspólnie z grupą ustalać formę noclegu. Wszystkie miejsca noclegowe są wybierane przez nas tak,  aby były jak najbardziej atrakcyjne.Pomimo off-roadowego nastawienia na całym wyjeździe, które gwarantuje rewelacyjną przygodę – dla wygody uczestników dwa noclegi zaplanowane są w formie hotelowej. Warunki w hotelach są standardowe. Cena za osobę to około 20 euro.

Nie ma problemów ze stacjami benzynowymi – na części z nich można płacić kartą, na części wymagana jest gotówka. Walutą w Bośni jest marka transferowa tzw. BAM (KM). Gotówkę bez najmniejszego problemu można podjąć w licznych bankomatach, nie ma potrzeby kupowania marek w Polsce, w kantorze. Kurs BAM to – 1 ZŁ = 0,50 KM.Płatność kartą w małych sklepach czy na bazarach jest niemożliwa, więc zaraz po przekroczeniu granicy zatrzymamy się, żeby podjąć gotówkę z bankomatu.

Bośniacka kuchnia należy do wyjątkowo smacznych i z całą pewnością będziemy kosztować tych bałkańskich specjałów, takich jak jagnięcina, baranina, burek, etc; oczywiście w lokalnych knajpkach – po zjechaniu do miast. Standardowo śniadania/obiady/kolacje przygotowywać będziemy sami, w formie biwakowej. Zapasy będziemy uzupełniać w marketach, na targowiskach i lokalnych sklepikach.

Ceny w sklepach – produkty lokalne, nabiał, chleb; są cenach podobnych jak w Polsce. Nie ma problemu z dostępnością podstawowych produktów spożywczych. Zapasy będziemy uzupełniać w większych miejscowościach.

Minimalna ilość załóg do odbycia się wyprawy to 5 aut. Maksymalna ilość to 12 aut (wraz z Przewodnikiem) – dla waszego komfortu i mobilności. Na wyjeździe odnajdą się początkujące załogi, zupełne świeżaki jak i starzy wyjadacze OFF-roadowi. Zaopiekujemy się tymi z Was, którzy wybiorą naszą bałkańską przygodę w Bośni, jako swoją pierwszą wyprawę w życiu. Bardziej doświadczonych zaskoczymy innym podejściem do OFF-roadowych wypraw. Z wszystkimi będziemy dobrze się bawić i dołożymy wszelkich starań, aby majówka w Bośni była tą najlepszą z najlepszych!

Punkt zborny:

 • – zbiórka w godzinach porannych 9:00 – 10:00 w dn. 18 lipca 2019′ ,
 • – koordynaty: 45.158789, 18.005446
 • – granicę przekraczamy razem w miejscowości Slavonski Brod

 

Zgłoszenie:

W celu zgłoszenia udziału należy wypełnić poniższy formularz Więcej informacji odnośnie wyjazdu i wpłat zadatku prześlemy drogą mailową po rejestracji.

Wpłata zadatku gwarantuje wpisanie na listę uczestników.  Zadatek nie podlega zwrotowi, chyba że nie zgłosi się minimalna liczba uczestników. O wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność wpłat.

 

Nadchodzące